Kui sul on käsil mingi loominguline tekst, siis täidab uurimuse tegemine vähemalt kahte eesmärki. Uurimust tuleb teha selleks, et saada uut ja vajalikku infot. Samuti saab uurimuse tegemine inspireerida – tänu uurimusele võid leida enda loos mõndagi sellist, mille peale sa veel tulnud ei ole. Toongi all välja mõned suunised, kuidas uurimust teha ja päris lõpus toon välja ka ühe ohu, millega uurimuse tegemisel arvestada tuleks.
Uurimust tehes esimese asjana sa tõenäoliselt kõigepealt guugeldad teemat, mis sind huvitab. Sellel ma siinkohal pikemalt ei peatu.
Tekstiline uurimus ehk millist faktipõhist või teaduslikku infot sa sind huvitaval teemal leida saad? Kas on raamatuid või uurimistöid sel teemal? Milliseid ajakirjanduslikke artikleid Eestis ja mujal sel teemal kirjutatud on? Millised populaarteaduslikud raamatud sulle kasulikud võiksid olla? Kas on mingeid dokumentaalfilme, mida sul tasuks vaadata?
Tekstilise uurimuse alla käib ka ilukirjanduslik uurimus. Otsi romaane, novelle, näidendeid ja luuletusi, kus autor on keskendunud samadele teemadele, mis sul parajasti käsil. Sellesse kategooriasse liigitaksin ka mängufilmid. Selline uurimus annab inspiratsiooni ka sellest, kuidas on tehniliselt ja narratiivselt võimalik sinu fookuses olevatele teemadele läheneda. On küll autoreid, kes ütlevad, et nad mitte mingil juhul ei loeks ühtegi sama žanri ja samal teemal teost, mis neil käsil on, aga mina isiklikult leian, et teadlikkus ei tule kunagi kahjuks.
Visuaalne uurimus saab anda sulle tuge, kui mõtestad, millised näevad välja sinu loo maailm, asjad ja tegelased selles. Isegi juhul, kui sa kõike seda oma peas juba väga elavalt näed, võid piltidest leida inspiratsiooni tegelaste, emotsioonide ja teemade elavamaks tunnetuseks. Kola Pinterestis ringi, tee otsingumootoris pildiuurimust, lappa raamatuid, tee ise pilte ning siis uuri neid tähelepanelikult.
Räägi inimestega. Kindlasti on inimesi, kes tunnevad hästi teemat, mis sind huvitab. Neid võib selles teemas teha eksperdiks amet või elukogemus. Võõraste inimestega ühenduse võtmine võib muidugi tunduda ebamugav või hirmutav. Aga kui sind huvitav teema on neile südamelähedane ja sa selgitad neile, miks sa nendega sel teemal vestelda tahad, siis võivad nad ikkagi suure tõenäosusega sinuga kohtuda. Inimesega vesteldes saad sa sellist verbaalset ja mitteverbaalset infot, mida raamatutest ega veebilehtedelt välja ei loe.
Inimeste kategooriasse käivad ka sinu enda pereliikmed, sõbrad ja tuttavad. Uuri, mida nemad sind huvitavast teemast arvavad või mõtlevad. Vestlused nendega aitavad sul ka hinnata, kuidas erinevad sinu tutvusringkonna arvamused sellest, millised on sinu tegelaste arvamused.
Ja lõpetuseks lubasin ma nimetada ka ühe ohu uurimuse tegemisel. Sa võid avastada ühel hetkel, et sa oled tõeline ekspert mingil konkreetsel teemal, aga sul on kirjutamata see lugu, mis sinus huvi selle teema suhtes käivitab. Minul endal on alati keeruline pidada piiri uurimuse tegemisega, sest üks põnev asi viib ju teiseni, sealt jälle edasi ja nii need tunnid, päevad ja vahel isegi nädalad kuluvad. Kirjutamise erinevad etapid nõuavad enesedistsipliini, nii ka uurimuse tegemine. Ole teadlik sellest, millal sul on piisav info uurimusest käes ning mine tagasi oma teksti juurde.