Seitse põhjust lühivormides kirjutamiseks

Lühivormide hulka kuuluvad nii jutustused, novellid ja lühijutud kui ka lühinäidendid ja -stsenaariumid. Lühiproosat on kirjutanud mitmed kuulsad kirjanikud: Friedebert Tuglas, Virginia Woolf, Anton Hansen Tammsaare, Anton Tšehhov jpt. Mida annab aga lühivormides kirjutamine ning millised on lühivormide eelised täispikkade vormide ees?

1) Lühivormidega on hea eksperimenteerida, kui oled uue žanri või teema otsingutel. 

2) Lühivormiga võib julgelt riske võtta, sest kui miski ka ei tööta, ei ole vaja sadu lehekülgi ümber kirjutada. 

3) Kirjutamine ei pea olema kuudepikkune protsess. Lühikese teksti võib kirjutada kasvõi ühe päevaga.

4) Lühivormid annavad võimaluse rääkida terviklik lugu kompaktselt. Alguse, keskpaiga ja lõpu läbikirjutamine õpetab tunnetama tervikut.

5) Lühivorm ei lase unustada loo fookust, mis pikemat teksti kirjutades muu info ja kõrvalliinide vahele ära kaduda võib. 

6) Avaldamiskogemuse saamiseks võib lühiproosaga osaleda erinevatel konkurssidel. Samuti avaldatakse lühiproosat mitmes ajakirjas. Noored alustavad kirjutajad võivad oma tekste saata näiteks ajakirjale Värske Rõhk. 

7) Kui on plaanis aga kirjutada täispikk teos, võib lühivorm olla võimalus oma ideid, teemasid ja maailmu väiksemas formaadis katsetada. 

“Kirjuta igal nädalal üks lühijutt. Ei ole võimalik kirjutada järjest 52 halba lugu.” 

Ray Bradbury

Heneliis Notton

Meie veebileht kasutab küpsiseid

Veebilehe paremaks toimimiseks palume teil nõustuda meie küpsiste kasutamise tingimustega. Kõik tingimused on loetletud siin: Privaatsuspoliitika