Fookus: aeg

Juhendaja: Mihkel Seeder

10 osalejat

10 nädalat

Auditoorne

2020. aasta muutis ajaarvamist ja -taju. Maailm pandi pidevalt pausile ja seetõttu tekkisid inimeste eludesse kummalised lüngad. Lühikesed ajavahemikud mõjusid igavikuliselt pikana. Aeg sai igapäevaselt uue tähenduse. See muidu pigem märkamatu ja praktiline nähtus sattus ühtäkki tähelepanu keskpunkti.

Ka näitekirjanduses kiputakse ajast pigem üle vaatama. Aeg ei ole alati näitekirjaniku peamine töövahend ega huviobjekt. Kas oleme seetõttu midagi väga kõnekat kahe silma vahele jätnud?

Kursusega „Fookus: aeg” jätkab Mihkel Seeder varasema näidendite kirjutamise kogemusega autoritele mõeldud kursuste sarja (eelmised kursused on olnud „Alternatiivse näidendi kirjutamine”, „Fookus: dialoog”, „Fookus: atmosfäär”). Kursus on intensiivne ning praktiline ja annab osalejatele võimaluse ohtralt lugeda, analüüsida, kirjutada ning arendada.

Näidend on võrdlemisi praktiline kirjandusžanr. Näitlejale (ja ka lugejale) tuleb edasi anda võimalikult konkreetne pilt. Kursuse eesmärk ongi muuta metafüüsiline aeg nii käega katsutavaks ja sõnadega kirjeldatavaks, et see hakkab näidendi reaalsust ning tegevustikku oluliselt mõjutama. Koos uurime, milliseid uusi võimalusi säärane lähenemine näitekirjanikele kingib.

Kursuse teemad

 • Struktuurivõtted (loo ülesehitus, raamistamine, vaatepunkt);
 • Aja mitmekülgne mõtestamine näitekirjanduses (sekund versus sajand);
 • Narratiivsete tehnikate rakendamine näidendis.

Mida sa õpid?

 • Mõtestama tempo ja struktuuri seoseid;
 • Loo ülesehituse dünaamika tekitamise tööriistu;
 • Analüüsima erinevate klassikaliste ja uuemate näidendite varal aja ja ajastuse käsitlusi;
 • Rakendama oskusi näidendimaterjalis, mille saad pärast kursuse lõppu arendada täispikaks näidendiks.

Kursuse graafik

R 12.03 kl 18-21
L 13.03 kl 11-15

R 26.03 kl 18-21
L 27.03 kl 11-15

R. 9.04 kl 18-21
L 10.04 kl 11-15

R 23.04 18-21
L 24.04 11-15

L 22.05 11-18

Pärast kursust

Oodatud on erinevate žanrite viljelejad ja iseenesest võibki kursuse tulemiks olla näidendi asemel proosatekst või stsenaarium. Enamus kursuse sisuliselt materjalist ja näidetest lähtub aga näitekirjandusest. Samuti lähtub juhendaja ülesannete koostamisel ennekõike dialoogilise teksti eripäradest. Kuid jällegi – selline lähenemine võib olla rikastav ka mõnele muule žanrile.
Kursus on täiendkoolitus neile, kel on olemas näidendi kirjutamise baasoskused. Programmis ei tutvustata näidendi kirjutamise põhitõdesid ning ei käida samm-sammult läbi ühe draamateksti sündimise etappe (tegelase arendamise alused, töö mustanditega, pingekõver jne). Varasematel fookus-kursustel on edukalt osalenud ka väheste kogemustega näitekirjanikud.
Tõenäoliselt on kõige lihtsam ja efektiivsem töötada täiesti uue ideega. Loomulikult võib aga üles soojendada mõne pooleli jäänud teose, kuid siis peab sinus olema valmidust olemasoleva materjaliga eksperimenteerida, seda vajadusel pea peale keerata ja mitmel viisil ümber kirjutada.
Täispikk näidend vajab korduvat läbikirjutamist ja settimisaega mustandite vahele. Just seda viimast – aega – pole ju kunagi piisavalt. Kursus kestab pisut üle kahe kuu ning kogemus on näidanud, et selle ajaga saavad täispika näidendi valmis vähesed. Kindel eesmärk aga on, et selle kursuse lõpuks oled selle tekstiga juba nii palju tööd teinud, et sa seda lihtsalt kõrvale panna enam ei raatsi. Pealegi – 2021. aasta suvel toimub järjekordne Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistlus, nii et kursuse ning konkursi vahele jääb täpselt paras aeg, et oma teos tõeliseks teemantiks lihvida.

(Kursus toimub esimest korda.)

Kes kontrollib minevikku, see kontrollib tulevikku. Kes kontrollib olevikku, see kontrollib minevikku.

(George Orwell)

Kandideerimise tähtaeg

18. veebruar 2021

Täishind

Soodushind*

285 €

11. märts 2021

VÕI

2x 165 €

11. märts 2021

9. aprill 2021

245 €

11. märts 2021

VÕI

2x 140 €

11. märts 2021

9. aprill 2021

Kui teil on probleeme registreerumisvormiga, kirjutage aadressile it@drakadeemia.ee.

Kandideerimiseks registreerimiseks tuleb täita küsimustik. Kandideerijad saavad e-posti teel kinnituse ankeedi laekumise kohta koheselt pärast küsimustiku täitmist. Kursuse korraldaja võtab kõigi sooviavaldajatega ühendust hiljemalt 2. märtsil ja teavitab neid kursusele vastu võtmise või mitte vastu võtmise kohta.

*Soodushind kehtib tudengitele, õpilastele ja Eesti Töötukassas registreeritud töötutele.

Sisene eDrakadeemiasse

Kandideerimine kursusele "Fookus: aeg"

Loominguline ülesanne: vasta lühidalt järgmistele küsimustele. Vastused võib siduda üheks jutuks või esitada eraldi punktidena. Teksti maksimaalne pikkus on 1 lk.

 1. Mis juhtus sinuga viie päeva eest?
 2. Mis juhtus sinuga viie kuu eest?
 3. Mis juhtus sinuga viie aasta eest?
 4. Mis juhtus sinuga viieteist aasta eest?
 5. Mis juhtus sinuga kahekümne viie aasta eest?
 6. Mis juhtus sinuga viiekümne aasta eest?
 7. Mis juhtub sinuga kahekümne viie aasta pärast?

Vajutades nuppu “SAADA” nõustute Drakadeemia andmete töötlemise põhimõtetega. Tutvu lähemalt Drakadeemia Andmekaitse tingimustega.