Piret Jaaks

Piret Jaaks on dramaturg ja kirjanik ning loovkirjutamiskooli Drakadeemia õpetaja (lühiproosa kursus ja sissejuhatus näidendite kirjutamisse). Piret on lõpetanud Tartu Ülikoolis eesti kirjanduse õppetoolis teatriteaduse eriala ja õpib praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorantuuris dramaturgina.

Tema loometee sai suure hoo sisse Drakadeemiast, kus Siret Campbelli õpilasena osales näidendite kirjutamise baaskursusel. Tänaseks on Piret kirjutanud suure hulga näidendeid ja teinud mitmeid töid lavastusdramaturgina nii Eesti kui ka välismaiste lavastuste juures.

Tema südames on väga oluline koht ka lühiproosa kirjutamisel, millest annab tunnistust 2015. aastal saadud Betti Alveri debüüdiauhind novellikogu Linnalegendeest. Pireti teiste loominguliste saavutuste hulka kuuluvad Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse võidudnäidenditegaNäha roosat elevanti (2011) ja Siirderiitujad(2019), nominatsioonid Eesti teatri aastaauhindadel ning Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiatel. Tema loomingut on tõlgitud nii läti, soome, saksa, vene, inglise kui ka hispaania keelde.

Viimasel ajal on Piret olnud edukas ka lastekirjanduses ja andnud välja kaks teost Kadunud soki saladusja Emme draakon.

Piret ütleb kirjutamise ja õpetamise kohta järgmist: Oma töös õpetajana lähtun hästi palju enda ja teiste praktilisest kogemusest. Mulle meeldib kursustele kaasata kirjanikke, kes räägivad sellest, kuidas kirjutamine päriseltkäib. Tihti selgub, et ka kogenud kirjanikud on oma loometee jooksul maadelnud sarnaste probleemidega nagu alles esimesi samme tegevad kirjutajad. Ma usun, et meis kõigis on kirjutamise oskus sama loomulikuna sees nagu hingamine, see võime tuleb vaid avada. Meel tuleb sättida kirjutamise lainele ning teha ühtaegu midagi ülimalt tavalist kui ka uskumatult maagilist panna kirja esimene rida.

Sisene eDrakadeemiasse