Fookus: Mihkel Seeder

Millised on sinu hiljutised kokkupuuted loovkirjutamisega?
Viimasel paaril kuul olen kirjutamise asemel tegelenud teiste õhutamise ja juhendamisega. Töötubade läbiviimise juures on aga üsna tavaline, et endal tekib samuti hirmus kihk kaasa kirjutada, sest ühtäkki on inspiratsioon platsis. Nii, et peas kirjutan õige palju – loodetavasti jõuab varsti parem kraam ka paberile.

Millised on väljakutsed, mida oled pidanud seljatama dialoogi kirjutades?
Kuna ma ise kipun olema pika jutuga, siis on see halb komme pahatihti ka mu tegelastel. Kuidas vältida lobisemist ja leida üles just need napid sõnad, millega mõtet kõige paremini edasi anda? Samas olen märganud, et kui üritan kirjutada hästi kontsentreeritud teksti, siis muutub see vägisi kunstlikuks – see ei ela enam. Hea tasakaalu leidmine on mu suurim väljakutse nii dialoogi kirjutades kui teisi näidendi elemente luues.

Mida põnevat oled avastanud valmistades ette kursust „Fookus: dialoog“?
Hämmastavalt keeruline on tituleerida üks tekst heaks dialoogiks, sest ilma konteksti, konflikti ja eesmärgita on ka kõige kaunimalt kirja pandud dialoog lihtsalt ilus tekst. Nii, et kuigi sellel kursusel on dialoog fookuses, siis vaatleme seda siiski terviku abil.

Kellega ja mis teemal sa viimasel ajal sügavmõttelises dialoogis oled olnud?
Hakkasin oma lapsepõlvesõbraga esmakordselt kirjavahetust pidama. Saadame vastastikku ikka selliseid esseekesi, mille nii kirja panemine kui läbi lugemine (ja mõtestamine) võtab aega. Sõber tõdes ühes kirjas, et talle meeldib end just kirjalikult väljendada, sest nii suudab ta oma mõtted paremini lahti rääkida. Kirjutamine aeglustab mõttelendu ja tekitab paralleelselt analüüsitasandi.
Ja millest me oleme siis kirjutanud? Ikka klassikalistel teemadel: poliitika, veebiajastu, sihid elus ja universumi salapära.

Defineeri „dialoog“.
Dialoog on eesmärgistatud kõne, mis otsib (vestlus)partnerit.

Missugune loominguline küsimus sind hetkel kõige enam põletab?
Peas ringlevad paar lookest. Aga seda veel ei tea, millise narratiivi neist saaks. Olen veendunud, et see kursus ja grupp inspireerivad mind ennastki tegudele.

Sisene eDrakadeemiasse