„Näidendi kirjutamise ABC“ jõudis eduka lõpuni

6. veebruaril lõppes kursus „Näidendi kirjutamise ABC“. Kursusel oli 10 osalejat, kel puudus eelnev näidendite kirjutamise kogemus. Ametite poolest olid esindatud mitmed erinevad: lavastuskunstnikud, ametnikud, emakeele õpetaja, psühholoog, kirjanik, teatriteadlane ja tudengid. Kõik osalejad kirjutasid kursuse lõpuks lühinäidendi, millest mõned plaanivad edasi kirjutada täispika teksti.

Kursusel said osalejad ülevaate alustaladest, mis on vajalikud näidendite kirjutamisel. Käsitlesime struktuuri ja loo ülesehituse võimalusi; tegelast, tegelase kõneviisi ja dialoogi kirjutamise põhimõtteid.

Samuti said kursuslased lugeda kahe kuu jooksul hulga näidendeid, kuna osalejad tegid ettekanded ja tutvustasid oma vabal valikul kaaslastele näidendeid lugemiseks. Osalejate valikud olid väga eriilmelised, nende seas Brian Frieli „Lõikuspeo tantsud“, Joël Pommerat’ „See laps“ (praegu ka Theatrumi mängukavas), Luigi Lunari „Kolmekesi kahevahel ehk Kolm meest ilma paadita“, Maurice Maeterlincki „Sinilind“, William Shakespeare’i „Suveöö unenägu“ ja Falk Richteri „Electronic City“.

See kursus oli ühtlasi Drakadeemia esimene Zoomi vahendusel toimuv kursus. Ometi ei saanud me läbi ilma selleta, et teineteisega kordagi ühes ruumis ei kohtuks. Üks meie tundidest toimus Ugala teatris, kus kohtusime teatri direktori Garmen Tabori ja dramaturgi Liis Aedmaaga, lõpetasime õhtu etenduse „Surmkindad asjad siin elus“ vaatamisega.

Meie viimane tund oli hübriidtund, kus mõned osalejad olid kohal Zoomi vahendusel ja teised kohapeal Drakadeemias. Sellel kohtumisel lugesid Piret Krumm, Loore Martma ja Ott Kartau katkendeid osalejate näidenditest, millele järgnes grupi arutelu. Näidendi ettelugemise kogemus võib olla näitekirjanikule (ja mitte ainult algajatele) hirmus kogemus, kuna siiani vaid tema enda peas kõlanud lugu saab kõlavaks väljaspool autorit ennast. Näitlejad aga andsid kõigile autoritele väga konstruktiivset ja julgustavat tagasisidet ja rääkisid ka prooviprotsessi köögipoolest, mis andis autoritele kasulikke teadmisi.

Kursuse lõpuks oli rõõmustav kuulda, et enamus autoritest plaanib kirjutada täispikaks näidendiks oma kursustetöö või siis kirjutada edaspidi ka iseseisvalt edasi. Samuti peeti plaane, millistele kursustele keegi veel soovib Drakadeemias tulla.

Soovime kõigile kursuse lõpetajatele palju õnne ja loodame peagi lugeda nende järgmiseid näidendeid!

(Fotol kursuse juhendaja Siret Campbell, kes testib hübriidtunni eel tehnikat ja kaameranurka.)

Siret Campbell

juhataja, juhendaja

Meie veebileht kasutab küpsiseid

Veebilehe paremaks toimimiseks palume teil nõustuda meie küpsiste kasutamise tingimustega. Kõik tingimused on loetletud siin: Privaatsuspoliitika