Visuaalse loo jutustamise töötuba

2. oktoobril toimus Drakadeemias University College Londoni visuaalse antropoloogia õppejõu Shireen Waltoni “Visulaalse loo jutustamise töötuba”, mille märksõnadeks olid lugu, mälu, visuaalne jutustamine, meedia, antropoloogia ja digitaalkultuur.

Shireen Walton on antropoloog, kes töötab Londoni Ülikooli antropoloogia osakonnas, kus ta õpetab antropoloogiat ja fotograafiat ning sotsiaalmeedia antropoloogia bakalaureuse- ja magistriõppe kursuseid. Tal on bakalaureusekraad ajaloos (UCL) ning lisaks magistri- ja doktorikraad Oxfordi ülikoolist antropoloogia erialalt. Enne oma akadeemilist karjääri töötas Shireen Londonis näitleja ja teatriprodutsendina, olles lõpetanud näitlejaõpingud Guildhalli muusika ja draama koolis ning Royal Academy of Dramatic Arts (RADA) kursustel.

Töötoas rääkis Shireen, kuidas erinevad visuaalsed ja dokumentaalsed materjalid meiega kõnelevad ning milliseid järeldusi materjalide põhjal teha võib. Näiteks jutustab iga materjale meile lugu lähtudes oma kontekstist, milles ta asetseb, samuti kultuurilisest taustast, esemetest, mis on pildil, samuti sensoorika abil nagu materjali lõhn või tekstuur.
Ta kirjeldas ka, kuidas analüüsida visuaalset materjali (pildid, fotod). Näiteks tuleks iga materjali analüüsil küsida järgmisi küsimusi: mis? (on pildil), kes? (selle lõi), millal? (see loodi), kus? (see loodi), miks (see pilt loodi)?, kuidas? (see inimene jõudis selle pildi loomiseni).

Koos vaatasime ka Erik Bäfingi filmi “Boogie Woogie Daddy”, mis jutustab ühe inimese suhte loo tema isasse ainult fotode põhjal. Töötoa viimases osas paluti igal osalejal kaasa võtta üks perekonnafoto, mida ühiselt analüüsiti. Iga osaleja pidi kirjeldama oma partneri fotot ja jutustama selle kirjelduse põhjal loo. Nii tekkisidki meie ühisesse ruumi põnevad lood inimestest ja nende aegadest. Näiteks oli ühelt perekonnafotolt maha kraabitud ühe inimese nägu. Paljud olid tehtud nõukogude ajal. Mitmed olid stuudiovõtted, kuid paljud olid olmelisemates keskkondades. Piltidel on elanud ja elus inimesed, olnud ja olemasolevad paigad. Mis lugusid need fotod kõik meile küll jutustada võiksid?

Sisene eDrakadeemiasse