Näidendi kirjutamise ABC

Juhendaja: Siret Campbell

10 osalejat

2 kuud

Zoom

Teatrimaagia saab sageli alguse heast näidendist. Aga mis teeb näidendist hea? Kindlasti on hea näidend enda kaasaega kõnetaval teemal ja see räägib põneva ning originaalse loo. Näidendi maailmas elavad eriilmelised tegelased, kellel on igaühel oma asi ses maailmas ajada, oma kõnepruuk, taust ja mõttemaailm. Kuna aga näidend ei ole enamasti lõppteos, vaid tekstiga hakkab teatris tööle hulk teisi loomingulisi töötajaid (lavastaja, näitlejad, kunstnik ja paljud teised), siis on hea, kui näidendi autor oskab juba teksti kirjutada nii, et ka teiste töö võiks sujuda ladusalt ja ka neil oleks hea alus, millelt oma inspiratsioon lendu lasta.

Kursust juhendab Drakadeemia loovkirjutamiskooli juhtaja Siret Campbell.

Kursuse teemad

Osalejad saavad ülevaate terminoloogiast, loo komponeerimise põhimõtetest, õpivad looma karakterit ja harjutavad dialoogi kirjutamist.

Mida sa õpid?

Omandatud oskused võimaldavad osalejatel kursuse lõpuks kirjutada lühinäidendi, millele annavad tagasisidet teised kursuslased ja juhendaja.

Kursuse graafik

K 25.11 kl 17.30 – 20:00 Zoom tund
E 30.11 kl 17 Kohtumine Ugala teatris ja etenduse „Surmkindlad asjad siin elus“ külastamine. Pileti hind sisaldub kursuse tasus.
K 02.12 kl 17.30 – 20:00 Zoom tund
K 09.12 kl 17.30 – 20:00 Zoom tund
K 16.12 kl 17.30 – 20:00 Zoom tund
K 06.01.21 kl 17.30 – 20:00 Zoom tund
K 13.01 kl 17.30 – 20:00 Zoom tund
K 20.01 kl 17.30 – 20:00 Zoom tund
L 06.02 kl 11:00 – 15:00 kohtumine Drakadeemias (Vene tn 6, Tallinn)

Pärast kursust

Näidendi kirjutamise ABC kursuse läbinutel on võimalik jätkata edaspidi Drakadeemia teistel kursustel, kus saab juba keskenduda süvendatumalt näidendite kirjutamise spetsiifikasse.

Käsitleme kursusel kõiki keskseid komponente, millest näidend koosneb. Et tervik oleks paremini hallatav, on lühivorm õppimiseks sobivaim. Täispika näidendi kirjutamisel on juba uued väljakutsed, aga nendega on oluliselt kergem hakkama saada, kui autoril on lühinäidendi kirjutamise kogemus. Olekski hea, kui kursuslased võtaksid kursusetööd kui õppematerjali. Kursusetöö ei pea olema geniaalne näidend, uus klassika, see on töövahend, mis tööriistu kasutama õppida. Sageli on olnud nii, et kursusel kirjutatud töö kulgeb omade tõusude ja mõõnadega, sellel on oma tugevused ja nõrkused, aga pärast kursust on osalejad kirjutanud suurepäraseid näidendeid.
Igaks korraks on kodune töö ja tööde maht varieerub. Kindlasti tuleks arvestada 1-3 tundi nädalas lisaks ühistele kohtumistele. Pikemate tekstide kirjutamiseks on tundide vahel mõned nädalad, et osalejad saaksid keskenduda kirjutamisele.
On ikka! Me analüüsime õppematerjalina näidendit, et vaadelda kursuse teooriat konkreetsete näidete varal. On hea, kui sa oled ka etendust näinud, aga sa saad tundidest osa võtta ka ilma etenduse kogemuseta.
Kõik materjalid paneme üles Drakadeemia siseveebi. Kokkuleppe, kas Zoomi tunde salvestame või mitte, teeme grupiga ühiselt esimeses tunnis. Kui otsustame tundide salvestamise kasuks, siis on salvestised kättesaadavad ainult grupi liikmetele ja piiratud aja jooksul (kuni kursuse lõpuni).
Me hakkame näidendit ehitama kivi kivi haaval. Oleks hea, kui kasutaksid kursust selleks, et töötada välja uue idee alusel täiesti uus tekst. Samal põhjusel oleks hea, kui sa ei võtaks kursusetööks dramatiseeringut (sest see põhineb samuti mingil olemasoleval tekstil ja ideel). Tule ja kirjuta midagi uut!

Mind üllatas kursuse “Näidendi kirjutamise ABC” konkreetsus. Väga silmi avardav on näha, kuidas Siret näidendi kui lego-rongi tükkidest lahti võtab. Ning seepeale väga lihtsalt ja arusaadavalt õpetab, kuidas üks rong tükkhaaval uuesti kokku panna. Kursus on praktiline ja edasiviiv, algajat kirjanikku toetava, samas õpetliku tagasisidega.
Mari

 

Professionaalsed koolitajad, eripalgelised koolitatavad, huvitavad külalised, sissetöötatud metoodika ning juba esimesest tunnist alates tunned end Drakadeemias oodatu ja hoituna.
Ilma „Näidendi kirjutamise ABC“ kursuseta poleks ma ilmselt eales julgenud poovida, mis tunne on kirjutada lühinäidendit ja kas ma üldse saan sellega hakkama. Koolituse juurde käib palju praktilisi harjutusi, lisaks on vaja veidikene julgust selleks, et anda ja võtta vastu tagasisidet ning lõpuks ka võimalus (kaasõpilaste suude läbi) kuulata kuidas kõlab kirjutatud tekst.
Julge pealehakkamine on pool võitu, osalemine kursusel täisvõit!
Helen

 

„Näidendi kirjutamise ABC“ suurim väärtus oli minu jaoks tol hetkel see, et mõtted hakkasid põrkama vastakuti, ülesannetest inspireerituna ja just nende inimestega, kes seal olid. Terve kursuse vältel kirjutasime me lühinäidendit tänu millele saatis mind iga kohtumise ajal põnevus, sest kunagi ei teadnud, millest inspiratsioon süttib.
Andri

Minu jaoks näidendi kirjutamine on nagu tooli tegemine. Peab mõtlema tasakaalust, vormist, ajastusest, valgusest, ruumist, muusikast. Ilma nende hädavajalike elementideta võiks pigem kirjutada teoreetilise essee.
(Sam Shepard)

Kandideerimise tähtaeg

12. november 2020

Täishind

Soodushind*

265 €

24. november 2020

VÕI

2x 150 €

24. november 2020

15. detsember 2020

24. november 2020

VÕI

24. november 2020

15. detsember 2020

Kursusele registreerimiseks tuleb täita küsimustik ja kirjutada stseen. Kandideerijad saavad kinnituse ankeedi ja loovtöö laekumise kohta. Juhendaja võtab kõigi sooviavaldajatega ühendust hiljemalt 18. novembril ja teavitab neid kursusele vastu võtmise või mitte vastu võtmise kohta.

*Soodushind kehtib tudengitele, õpilastele ja Eesti Töötukassas registreeritud töötutele.

Sisene eDrakadeemiasse

Kandideerimine kursusele "Näidendi kirjutamise ABC"

Kandideerimine kursusele on lõppenud

Vajutades nuppu “SAADA” nõustute Drakadeemia andmete töötlemise põhimõtetega. Tutvu lähemalt Drakadeemia Andmekaitse tingimustega.