Kuhu me liigume?

See igati keeruline aasta 2020 on pannud ka koolituste pakkujad olukorda, kus on tulnud ümber mõtestada oma põhiväärtusi, võimekust ja tulevikusihte. Kui poole aasta eest keegi soovitas mulle, et Drakadeemia võiks hakata pakkuma veebi vahendusel kursuseid, oli mu vastus pikemalt mõtlemata ja kindel „ei“. Täna olen olukorras, kus mul on algamas kaks veebikursust ja olen otsustanud, et järgmise kahe hooaja jooksul on veebikursused oluline arengusuund Drakadeemiale. Mis siis vahepeal juhtus?

Minu jaoks on üks suuremaid väärtuseid loovkirjutamiskursuste juures see, et osalejate ideed ja tekstid hakkavad omavahel põrkuma ja sünnib sedalaadi sünergia, mis saab olla vaid ühise suure laua taga töötades. Juhendaja tajub ühises füüsilises ruumis ära, kuidas tema räägitud materjal vastu kajab vastu ja milliseid küsimusi tekitab. Mulle tunduski poole aasta eest, et selliseid asju ei ole võimalik veebitunnis saavutada. Lisaks olin ma üleküllastunud veebikoosolekutest ja teatavast igapäevasest frustratsioonist selle kohta, et puudus võimalus töiseid asju silmast silma arutada. See võttis võhmale ja vähendas kuuluvustunnet.

Ekstreemsed kevadised olukorrad on toonud meie igapäevaellu palju muutusi ja mitmed neist on ju tegelikult positiivsed. Meile on antud võimalus kohaneda ja meil on valik, kas seda teha või mitte. Mina näiteks sain aru, et kuigi Drakadeemia kursused on sisuliselt väga loomingulised ja nõtked, pole me väga palju eksperimenteerinud vormiga.

Drakadeemia IT-pealik Mihkel Ase sai minu tõrksusest e-õppe osas aru ja lähenes asjale väga targalt. Ta ei hakanud mind milleski veenma, vaid ta hakkas mind valgustama võimalustest, mida interneti vahendusel teha saab. Ja kui ma siis päriselt temaga kaasa mõtlema hakkasin, hakkasid mõtted voolama.

Kursuste välja mõtlemine on üldse üks põnevamaid tegevusi minu jaoks ja nüüd, kus mul järsku polnud aja-, formaadi- ega geograafilisi piiranguid, hakkas ideid voolama kiiremini, kui ma neid üles jõudsin täheldada. Esimesena lendabki pesast välja kursus „Hea harjumus“. See kursus võeti huviliste poolt soojalt vastu, sest esimese 36 tunniga oli kursus täis ja juba ootenimekirjaski soovijaid. Veebikursus on ka „Näidendi kirjutamise ABC“, aga seal ma tahan katsetada, kuidas on võimalik panna materjal, mis varasemalt on olnud ühises ruumis ühise laua taga, tööle veebi vahendusel. Meil on küll ühine aeg, kus me töötame, aga erinev füüsiline ruum.

Kokkuvõttes võibki öelda, et veebikursustega tahame Drakadeemias:
– parandada ligipääsu kursustele;
– võimaldada osalejatele paindlikkust kirjutada endale sobival ajal;
– pakkuda suuremat kursuste valikut, et erinevate oskuste, huvide ja vajadustega kirjutavad inimesed leiaksid end inspireeriva ja arendava kursuse.

Veebikursused pole midagi, mida me teeme hädapärast, sest praegusel ajal on soovitatav piirata inimkontakte. See on uus teadvustatud arengusuund, mis on väljakutse juhendajatele kui võimaluste suurenemine osalejate jaoks. Juhendajad peavad kindlasti mitmes mõttes ümber orienteeruma, materjale uutmoodi välja töötama, harjutuste dünaamikat ümber mängima ja tagasiside andmiseks parimaid viise leidma. Osalejad aga saavad kirjutada siis ja seal, kus neil on aega ja õige keskkond kirjutamiseks. Alati peab aga jääma kursustel grupitunne, sest see innustab, toetab ja inspireerib.

Siret Campbell

juhataja, juhendaja

Meie veebileht kasutab küpsiseid

Veebilehe paremaks toimimiseks palume teil nõustuda meie küpsiste kasutamise tingimustega. Kõik tingimused on loetletud siin: Privaatsuspoliitika